sobota 22. března 2014

MAŘÍŽ - kurz keramiky

Jako dárek k vánocům jsem dostala voucher na kurz mařížské keramiky. Tyhle věci mě vždycky potěší, takže jsem se tůůůůze těšila. Musíte se objednat předem, takže jsem se ke kurzíku dostala až nedávno.
MAŘÍŽ je autorská keramika, ručně malovaná zkušenými českými výtvarníky. Každý kus je jedinečný originál, který je malovaný glazurami na vysoký výpal a proto barvy zůstanou navždy zářivé. Glazury jsou zdraví neškodné, mohou přijít do mikrovlnné trouby i do myčky.


Kurzík se konal v Praze-Bráníku, kde je obchůdek s touto zářivou keramikou a zároveň tam probíhají již zmíněné kurzy
Bližší informace a foto můžete najít na stránkách http://www.aokmariz.cz/

Na začátku kurzu dostanete na výběr z několika druhů surových keramických výrobků. Můžete si vybrat hrneček, talířek, misku atd. Lze si vybrat i větší mísu nebo třeba džbánek, ale za tyto větší kusy se doplácí a také je lepší napoprvé, když ještě nevíte o co jde si vzít nějaký menší kousek. Lépe ho za ty cca 2 hodinky zvládnete :-) Výrobek je pouze vypálená hlína potažená základní bílou glazurou.


Jsou to zřejmě 2.jakosti, mají drobné vady, které houbičkou obrousíte a začistíte. Jo a při té příležitosti nesmím zapomenout podotknout, že pokud byste na kurz vyrazili, hlavně si neberte tmavé oblečení. Dostanete sice zástěru, ale ten drobný prach z suché glazury je stejně všude a pokud ještě nedej bože rukou omylem někam sáhnete, je vymalováno :-)

Na tento hotový polotovar si dle vlastní fantazie nebo inspirováni prohlídkou prodejny namalujete co je vám libo. Bylo nám řečeno, že aby byla glazura syté barvy, chce to tak 5-6 vrstev barevné glazury. Po mé zkušenosti musím říct, že by to asi chtělo ještě jednou tolik vrstev, můj hrneček rozhodně nebyl v tak sytých barvách jako výrobky na prodejně.Je to báječný relax, taková arteterapie, fantazii se meze nekladou, udělají vám i kávičku, když budete mít chuť a 2 hodinky si skvěle odpočinete při vytváření vlastního výrobku. Vzory vytváříte buď jen malováním obrazců jednotlivými barevnými glazurami a nebo rytím špejlí do vrstev glazury. Pokud ryjete málo, vzniknou vám bílé rýhy, pokud zatlačíme více, rýhy budou hnědé, protože se dostaneme až na hlínu.

Takže určitě stojí za vyzkoušení, doporučuji všem tvořivým dušičkám :-) Já určitě půjdu ještě jednou, teď už to mám ozkoušené, takže další výrobek bude určitě lepší než tenhle můj první :-)A abyste si udělali trochu obrázek, tady je pár foteček z obchůdku :


Žádné komentáře:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails